Saturday at marion
1. Marion Blue, 830 points. 2. Hesston, 275. 3. Marion Red, 186. 4. Council Grove, 84.
Local swimmers placing first through third:
Girls 8 and younger
Fly – 1. Grace Neal, 2. Kennedy Fahey, 3. Emma Neal.
Backstroke – 1. G. Neal, 2. Tori Shults, 3. Fahey.
Breaststroke – 2. Shults, 3. G. Neal.
25-yard freestyle – 1. G. Neal.
Medley relay – 1. Grace Overton, Shults, G. Neal, E. Neal. 2. Michaela Regnier, Chloe Burkholder, Fahey, Drew Helmer.
Freestyle relay – 1. G. Neal, E. Neal, Shults. 3. Lily Lundy, Debra Kimbrel, Cameron White, Overton.
Boys 8 and younger
Fly – 1. Luke Lanning, 3. Cade Alleven.
Backstroke – 1. Lanning, 2. Shep Stang.
Breaststroke – 1. Stang
25-yard freestyle – 1. Lanning, 2. C. Alleven
Medley relay – 1. Lanning, Stang, C. Alleven. 3. Will Alleven, Luke Dawson, Riley Terry, Hunter Helmer.
Freestyle relay – 1. Lanning, C. Alleven, Stang. 2. Helmer, Terry, W. Alleven, Dawson.
Girls 9 and 10
Fly – 2. Taylor Pontious, 3. Karli Parks.
Backstroke – 1. Courtney Herzet, 3. Emily Schafers.
Breaststroke – 1. Pontious, 2. Sarah Hendrix
25-yard freestyle – 1. Pontious.
100-yard freestyle – 2. Jessi Lewman, 3. Krisde Robinson.
Individual medley – 1. Pontious, 3. Herzet.
Medley relay – 1. Parks, Pontious, Robinson, Schafers. 3. Alli Molleker, Meggan Frese, Herzet, Elizabeth Meyer.
Freestyle relay – 1. Robinson, Schafers, Pontious, Parks. 2. Herzet, Meyer, Lewman, Molleker.
Boys 9 and 10
Fly – 1. Janson Garman, 2. Mason Pedersen, 3. Cooper Garman.
Backstroke – 1. Pedersen, 2. Evan Calhoun, 3. C. Garman.
Breaststroke – 1. J. Garman, 2. Colin Williams, 3. Bryce Shults.
25-yard freestyle – 1. J. Garman, 2. C. Garman, 3. Aaron Riggs.
100-yard freestyle – 1. Pedersen, 2. C. Garman, 3. Peyton Heidebrecht.
Individual medley – 1. Pedersen, 2. J. Garman, 3. Brook Bradford.
Medley relay – 1. Pedersen, J. Garman, C. Garman, Riggs. 2. Calhoun, Devin Regnier, Heidebrecht, Jacob Vondenkamp. 3. Shults, Williams, Logan Waner, Riley Hake
Freestyle relay – 1. Pedersen, Riggs, J. Garman, C. Garman. 2. Vondenkamp, Heidebrecht, Bradford, Calhoun. 3. Hake, Waner, Shults.
Girls 11 and 12
Fly – 2. Kaelyn Thierolf, 3. Julia Hall.
Backstroke – 1. Thierolf, 3. Samantha Davies.
Breaststroke – 1. Hall, 2. Davies.
50-yard freestyle – 2. Hall, 3. Davies.
100-yard freestyle – 1. Thierolf, 3. Davies.
Individual medley – 2. Thierolf.
Medley relay – 1. Davies, Hall, Thierolf. 3. Emily Timmermeyer, Kristen Herzet, Bailey Robson.
Freestyle relay – 1. Davies, Hall, Thierolf. 3. Robson, Timmermeyer, Herzet.
Boys 11 and 12
Fly – 1. Dirk Young.
Backstroke – 1. Remington Putter, 2. Josiah Meador, 3. Braden Fahey.
Breaststroke – 1. Putter, 3. Austin Molleker.
50-yard freestyle – 1. Putter, 2. Young, 3. Fahey.
100-yard freestyle – 1. Putter, 2. Molleker, 3. Meador.
Individual medley – 1. Young.
Medley relay – 1. Molleker, Putter, Young, Meador.
Freestyle relay – 1. Meador, Young, Molleker, Putter.
Girls 13 and 14
Fly – 1. Briana Hall, 2. JayDee Schafers, 3. Rachel Neil.
Backstroke – 1. Schafers, 2. Kaycee Robinson, 3. Whitney Christensen.
Breaststroke – 1. Christensen, 2. Hall.
50-yard freestyle – 1. Robinson, 2. Christensen, 3. Schafers.
100-yard freestyle – 1. Hall, 2. Robinson, 3. Christensen.
Individual Medley – 1. Schafers, 2. Hall.
Medley relay – 1. Schafers, Christensen, Hall, Robinson. 2. Ericka Herzet, Lauren McLinden, Neil, Kelsi Alcorn.
Freestyle relay – 1. Schafers, Christensen, Hall, Robinson. 2. Alcorn, Herzet, Victoria Stang, Neil.
Boys 13 and 14
Fly – 1. David Helmer, 2. Garrett Alleven
Backstroke – 1. Helmer, 2. Brody Carroll.
Breaststroke – 1. Carroll, 2. Alleven.
50-yard freestyle – 1. Helmer, 2. Carroll.
100-yard freestyle – 1. Helmer, 2. Alleven.
Individual medley – 1. Alleven.
Medley relay – 1. Helmer, Carroll, Alleven, Justin Barr.
Freestyle relay – 1. Carroll, Alleven, Barr, Helmer.
Girls 15 to 18
Fly – 1. Emily Hett, 2. Bridget Lundy.
Backstroke – 2. Tiffany Christensen, 3. Lundy
Breaststroke – 1. Lundy, 2. Christensen, 3. Hett.
50-yard freestyle – 1. Christensen, 2. Lakisha Hammond, 3. Hett.
100-yard freestyle – 1. Hammond.
Individual medley – 1. Christensen, 2. Lundy, 3. Hett.
Medley relay – 1. Christensen, Lundy, Hett, Hammond.
Freestyle relay – 1. Hammond, Hett, Lundy, Christensen.
Boys 15 to 18
Fly – 1. Randy Carlson, 2. Nathaniel Stang, 3. Zach Hammond.
Backstroke – 1. Carlson, 2. Hammond, 3. Andrew Kjellin.
Breaststroke – 1. Stang, 2. Hammond.
50-yard freestyle – 1. Carlson, 2. Stang, 3. Hammond.
100-yard freestyle – 1. Carlson, 2. Michael Kirkpatrick, 3. Stang.
Individual medley – 1. Carlson, 2. Stang, 3. Hammond.
Medley relay – 1. Stang, Kjellin, Hammond, Kirkpatrick.
Freestyle relay – 1. Hammond, Ethan Pontious, Stang, Kirkpatrick.
June 13 at Marion
1. Marion Blue, 664 points. 2. Solomon, 432. 3. Marion Red, 302.
Girls 8 and younger
Fly – 1. Grace Neal
Backstroke – 1. G. Neal, 2. Michaela Regnier.
Breaststroke – 2. G. Neal, 3. Tori Shults.
25-yard freestyle – 1. G. Neal.
Medley relay – 1. Grace Overton, Shults, G. Neal, Drew Helmer. 3. Tristan Williams, Lily Lundy, Regnier, Emma Neal.
Freestyle relay – 1. G. Neal, Helmer, Shults. 3. Overton, Williams, Lundy, E. Neal.
Boys 8 and younger
Fly – 3. Shep Stang.
Backstroke – 1. Luke Lanning, 2. Stang, 3. Cade Alleven.
Breaststroke – 1. Stang.
25-yard freestyle – 1. Lanning, 2. C. Alleven, 3. Stang.
Medley relay – 1. Riley Terry, Stang, Lanning, Luke Dawson. 2. Will Alleven, C. Alleven, Hunter Helmer, Larry Zieammermann.
Freestyle relay – 1. Stang, Terry, Dawson, Lanning. 2. Helmer, Zieammermann, C. Alleven, W. Alleven.
Girls 9 and 10
Fly – 2. Taylor Pontious, 3. Karli Parks.
Backstroke – 2. Parks, 3. Courtney Herzet.
Breaststroke – 1. Pontious.
25 -yard freestyle – 2. Pontious.
100-yard freestyle – 3. Krisde Robinson.
Individual medley – 1. Pontious, 2. Herzet.
Medley relay – 2. Parks, Krisde Robinson, Pontious, Jessi Lewman. 3. Elizabeth Meyer, Meggan Frese, Herzet, Emily Schafers.
Freestyle relay – 2. Pontious, Parks, Robinson, Lewman. 3. Schafers, Alli Molleker, Herzet, Meyer.
Boys 9 and 10
Fly – 2. Cooper Garman, 3. Mason Pedersen.
Backstroke – 2. Pedersen, 3. Evan Calhoun.
Breaststroke – 2. Janson Garman, 3. Nathan Baldwin.
25-yard freestyle – 3. C. Garman.
100-yard freestyle – 2. C. Garman, 3. Peyton Heidebrecht.
Individual medley – 2. Pedersen, 3. Aaron Riggs.
Medley relay – 1. Pedersen, Devin Regnier, Baldwin. 2. Jacob Vondenkamp, Riggs, Logan Waner, Riley Hake. 3. Calhoun, Colin Williams, Heidebrecht, Ryan Bradford.
Freestyle relay – 1. Pedersen, Heidebrecht, Baldwin. 2. J. Garman, Riggs, Brook Bradford, C. Garman. 3. Vondenkamp, Waner, Hake, Bryce Shults.
Girls 11 and 12
Fly – 1. Julia Hall, 2. Kaelyn Thierolf, 3. Bailey Robson.
Backstroke – 1. Thierolf, 2. Samantha Davies, 3. Kristen Herzet.
Breaststroke – 1. Hall, 2. Davis.
50-yard freestyle – 1. Davis, 2. Hall, 3. Shyla Harris.
100-yard freestyle – 1. Thierolf, 2. Davis, 3. Harris.
Individual medley – 1. Thierolf
Medley relay – 1. Davies, Hall, Thierolf. 2. Emily Timmermeyer, Herzet, Robson, Harris.
Freestyle relay – 1. Davies, Hall, Thierolf. 2. Timmermeyer, Herzet, Robson, Harris.
Boys 11 and 12
Fly – 1. Garrett Alleven, 3. Dirk Young
Backstroke – 2. Zach Robson, 3. Josiah Meador.
Breaststroke – 1. Adam Kjellin, 2. Jacob Baldwin, 3. Robson.
50-yard freestyle – 1. Alleven, 2. Robson, 3. Kjellin.
100-yard freestyle – 1. Alleven, 3. Meador.
Individual medley – 1. Alleven, 3. Robson.
Medley relay – 1. Robson, Kjellin, Alleven, Meador.
Freestyle relay – 1. Kjellin, Meador, Alleven, Robson. 3. Remington Putter, Austin Molleker, Baldwin, Young.
Girls 13 and 14
Fly – 1. Briana Hall, 3. JayDee Schafers.
Backstroke – 1. Schafers.
Breaststroke – 1. Hall, 2. Whitney Christensen.
50-yard freestyle – 2. Kaycee Robinson, 3. Hall.
100-yard freestyle – 2. Robinson.
Individual medley – 2. Hall.
Medley relay – 1. Ericka Herzet, Christensen, Rachel Neil, Robinson. 2. Lauren McLinden, Hall, Schafers, Kelsi Alcorn.
Freestyle relay – 2. Christensen, Herzet, Neil, Robinson. 3. Hall, Angel Funk, Alcorn, Schafers.
Boys 13 and 14
Fly – 1. David Helmer, 2. Nick Meyer.
Backstroke – 1. Helmer, 2. Brody Carroll, 3. Justin Barr.
Breaststroke – 1. Carroll, 3. Meyer.
50-yard freestyle – 1. Helmer, 3. Carroll.
100-yard freestyle – 1. Carroll, 2. Meyer, 3. Barr.
Individual medley – 1. Helmer.
Medley relay – 1. Helmer, Carroll, Meyer, Barr.
Freestyle relay – 1. Carroll, Barr, Meyer, Helmer.
Girls 15 to 18
Fly – 1. Emily Hett, 2. Lakisha Hammond, 3. Bridget Lundy.
Backstroke – 1. Annie Whitaker, 2. Tiffany Christensen, 3. Lundy.
Breaststroke – 1. Lundy, 3. Christensen.
50-yard freestyle – 1. Christensen, 2. Hammond.
100-yard freestyle – 3. Whitaker.
Individual medley – 1. Christensen, 2. Hett, 3. Whitaker.
Medley relay – 1. Christensen, Lundy, Hett, Whitaker.
Freestyle relay – 1. Whitaker, Hammond, Hett, Christensen.
Boys 15 to 18
Fly – 1. Randy Carlson, 3. Zach Hammond.
Backstroke – 1. Carlson, 2. Jordan Versch.
Breaststroke – 2. Nathanial Stang, 3. Hammond.
50-yard freestyle – 2. Carlson, 3. Versch.
100-yard freestyle – 2. Carlson, 3. Stang.
Individual medley – 1. Carlson, 3. Hammond.
Medley relay – 1. Carlson, Galen Funk, Hammond, Michael Kirkpatrick. 2. Stang, Andrew Kjellin, Ethan Pontious, Versch.
Freestyle relay – 1. Kirkpatrick, Cole Lewman, Hammond, Carlson. 2. Stang, Kjellin, Pontious, Versch..