ARCHIVE

  • Last modified 2493 days ago (June 30, 2010)

MORE

Swim team results

The Marion Blue team finished first with 643.5 points out of four teams Saturday at Hesston. The Marion Red team finished fourth.

results

Girls 8 and younger

100-yard medley relay – 1. Lily Lundy, Chloe Burkholder, Kennedy Fahey; 2. Emma Calhoun, Grace Winter, Cameron White, Macy Sigel.

25 butterfly – 1. Fahey; 2. Lundy; 3. Sigel.

25 backstroke – 1. Fahey; 3. Sigel.

25 freestyle – 1. Fahey; 3. Sigel.

25 breaststroke – 3. Burkholder.

100 freestyle relay – 1. Fahey, Lundy, Burkholder; 3. Sigel, Tristan Williams, Winter, White.

Boys 8 and younger

100 medley relay – 1. Luke Lanning, Cade Alleven, Will Alleven.

25 butterfly – 1. Luke Lanning; 2. Cade Alleven; 3. Will Alleven.

25 backstroke – 1. Cade Alleven; 3. Will Alleven.

25 freestyle – 1. Cade Alleven; 3. Will Alleven.

25 breaststroke – 1. Luke Lanning; 2. Cade Alleven.

100 freestyle relay – 1. Luke Lanning, Cade Alleven, Will Alleven; 3. Gunner Brown, Johnny Zieammermann, Cross Brown, Seth Lanning

Girls 9 and 10

100 freestyle – 3. Courtney Herzet.

100 medley relay – 1. Alli Molleker, Sarah Hendrix, Herzet, Lindsey Sigel.

25 butterfly – 3. Molleker.

25 backstroke – 2. Herzet; 3. Molleker.

25 breaststroke – 1. Herzet; 3. Hendrix.

100 freestyle relay – 2. Molleker, Hendrix, Herzet, Sigel.

100 individual medley – 3. Herzet.

Boys 9 and 10

100 freestyle – 1. Luke Lanning; 2. Jacob Vondenkamp; 3. Logan Waner.

100 medley relay – 1. Vondenkamp, Colin Williams, Evan Calhoun, Waner.

25 butterfly – 1. Waner; 3. Calhoun.

25 backstroke – 1. Vondenkamp; 2. Calhoun.

25 freestyle – 1. Vondenkamp; 3. Calhoun.

25 breaststroke – 2. Williams; 3. Waner.

100 freestyle relay – 1. Calhoun, Waner, Vondenkamp.

100 individual medley – 1. Luke Lanning; 2. Waner.

Girls 11 and 12

100 freestyle – 3. Shyla Harris.

200 medley relay – 2. Kristen Herzet, Taylor Pontious, Harris.

50 backstroke – 2. Herzet.

50 freestyle – 2. Harris.

50 breaststroke – 3. Herzet.

200 freestyle relay – 2. Harris, Herzet, Pontious.

100 individual medley – 2. Herzet.

Boys 11 and 12

100 freestyle – 1. Mason Pedersen; 2. Rem Putter; 3. Austin Molleker.

200 medley relay – 1. Molleker, Adam Kjellin, Pedersen, Putter; 2. Peyton Heidebrecht, Cody Shipman, Nathan Baldwin; 3. John Lind, Devin Regnier, Bryce Shults, Noah Albin.

50 butterfly – 1. Putter; 2. Molleker; 3. Baldwin.

50 backstroke – 1. Pedersen; 2. Kjellin; 3. Putter.

50 freestyle – 1. Pedersen; 2. Putter; 3. Shipman.

50 breaststroke – 1. Kjellin; 2. Shipman.

200 freestyle relay – 1. Molleker, Putter, Pedersen, Kjellin; 2. Shipman, Baldwin, Heidebrecht; 3. Albin, Lind, Shults, Regnier.

100 individual medley – 1. Pedersen; 2. Kjellin; 3. Molleker.

Girls 13 and 14

100 freestyle – 1. Kaelyn Thierolf; 3. Samantha Davies.

200 medley relay – 1. Thierolf, Julia Hall, Davies.

50 butterfly – 1. Thierolf; 3. Davies.

50 backstroke – 1. Thierolf.

50 freestyle – 2. Davies; 3. Hall.

50 breaststroke – 1. Hall; 2. Davies.

200 freestyle relay – 1. Thierolf, Davies, Hall.

100 individual medley – 1. Thierolf.

Boys 13 and 14

100 freestyle – 1. Garrett Alleven; 2. Zac Lewman.

200 medley relay – 1. Alleven, Lewman, Nick Meyer.

50 butterfly – 1. Alleven.

50 backstroke – 2. Meyer; 3. Braden Fahey.

50 freestyle – 1. Alleven; 2. Lewman.

50 breaststroke – 1. Lewman; 3. Meyer.

200 freestyle relay – 1. Lewman, Meyer, Alleven.

100 individual medley – 1. Alleven; 3. Lewman.

Girls 15 to 18

100 freestyle – 2. JayDee Schafers.

200 medley relay – 1. Schafers, Whitney Christensen, Briana Hall, Emily Hett; 3. Lakisha Hammond, Jordan Harper, Bridget Lundy, Cara Martin.

50 butterfly – 2. Hall; 3. Schafers.

50 backstroke – 1. Schafers; 3. Hett.

50 freestyle – 2. Schafers.

50 breaststroke – 3. Hall.

200 freestyle relay – 2. Schafers, Hett, Christensen, Hall; 3. Hammond, Martin, Harper, Lundy.

100 individual medley – 1. Schafers; 3. Hall.

Boys 15 to 18

100 freestyle – 1. Randy Carlson.

200 medley relay – 2. Carlson, Brody Carroll, Zach Hammond.

50 butterfly – 3. Carlson.

50 backstroke – 1. Carlson.

50 freestyle – 1. Carlson.

200 freestyle relay – 2. Carlson, Carroll, Hammond.

100 individual medley – 3. Carlson.

Last modified June 30, 2010

Quantcast